Makowa choinka z ciasta francuskiego

Na szkolną Wigilię syna przyszło mi upiec ciasto z makiem.
A że wcześniej zauroczyła mnie choinka z ciasta francuskiego na blogu mojewypieki.com, to wybór padł na nią ;). Smaczna i szybka do wykonania alternatywa tradycyjnych makowców.

Składniki:
- 2 rulony ciasta francuskiego
- 200 gramów maku
- 6 łyżek miodu
- 200 gramów rodzynek lub innych bakalii
- 200 ml mleka
- 1 jajko + łyżka wody

Najpierw trzeba przygotować masę makową. Można kupić zmielony suchy mak, który należy zagotować z mlekiem, miodem i bakaliami. Następnie trzeba odstawić do wystudzenia.
Można również kupić zwykły mak, zalać go wrzącym mlekiem, pogotować przez 5 minut, zostawić na noc do napęcznienia. Następnego dnia 2-krotnie go zmielić i doprawić miodem i bakaliami. Drogą na skróty jest wykorzystanie gotowej masy makowej.
Ciasto francuskie rozwinąć. Położyć delikatnie dwa płaty na sobie i wyciąć kształt choinki. Następnie zdjąć wierzch, a na spodzie rozsmarować masę makową. Przyłożyć wierzch i docisnąć delikatnie. Nożem nacinać poziome paski, które będą gałązkami. Zostawić nie nacięte 3-4 cm pośrodku. Ten fragment będzie imitował pieniek. Nacięte paski delikatnie skręcać i pamiętać, aby docisnąć końcówki, żeby się skleiły.
Całość posmarować jajkiem roztrzepanym z łyżką wody. Można posypać płatkami migdałów.
Piec około 20 minut w 200 C.
Z trójkątów ciasta, które zostały odcięte można zrobić rogaliki z makiem (odłożyć cztery łyżki masy; położyć po łyżce na szerszej części każdego trójkąta i zacząć zwijać rulon, któremu na końcu należy nadać kształt rogala; przed włożeniem do piekarnika należy posmarować wierzch roztrzepanym jajkiem z wodą).

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.